Sök
Stäng denna sökruta.
Sök
Stäng denna sökruta.
SDGF Julkalender 2023 lucka 14

SDGF Julkalender 2023 lucka 14

Fredrik Wihlborg

|

14 december 2023

|

Följ förbundets julkalender för nyheter, regeländringar, information och tävlingsplatser för 2024. En nyhet varje dag hela vägen fram till jul.

Resultat Förbundets tävlingar 2023

Vi håller på att ta fram en resultatdel till hemsidan, under tiden får ni här årets topp 3 på förbundets tävlingar

Nationella Touren

NT Alviken
MPO
1 Dennis Augustsson
2 Emil Dahlgren
3 Axel Wernborg

FPO
1 Ella Tejler
2 Matilda Ringbom

MP40
1 Martin Ljungberg
2 Markus Källström
3 Petri Kalliomäki

FP40
1 Maria Hellberg
2 Cecilia Wahlmark
3 Jenny Söder

MP50
1 Jonas Hälleblad
2 Andreas Melin
3 Fredrik Lindberg

MJ18
1 Lukas Torstensson
2 Liam Sörman
3 Linus Johansson

NT Åsbo
MPO
1 Robin Villman
2 Daniel Hu
2 Dennis Augustsson

FPO
1 Hanna Jansson
2 Amanda Lennartsson
3 Ella Tejler

MP40
1 Petri Kalliomäki
2 Markus Källström
3 Henrik Söderlund

FP40
1 Maria Hellberg
2 Linnea Wiking
3 Jenny Söder

MP50
1 Åke Wallbäcks
2 Raimo Werme
3 Gustav Nygren

FP50
1 Raija Kalliomäki

NT Häfla Bruk
MPO
1 Ture Valtonen
2 Dennis Augustsson
2 Gustav Dahlén

FPO
1 Matilda Ringbom
2 Ella Tejler
3 Elina Wilnerzon

MP40
1 Peter Bygde
2 Petri Kalliomäki
3 Martin Ljungberg

FP40
1 Maria Hellberg
2 Liza Andersson
3 Jenny Söder

MP50
1 Raimo Werme
2 Fredrik Lindberg
3 Lars Eriksson

FP50
1 Raija Kalliomäki

MJ18
1 Lukas Torstensson
2 Linus Johansson
3 Max Nyrén

NT Hässleholm
MPO
1 Niklas Gredemyr
2 Anders Swärd
2 Linus Axelsson

FPO
1 Ella Tejler
2 Pernilla Fåglefelt
3 Mira Tejler

MP40
1 Christian Hansson
2 Petri Kalliomäki
3 Martin Ljungberg

FP40
1 Maria Hellberg

MP50
1 Johan Stensmar
2 Krister Valtonen
3 Magnus Rengman

MJ18
1 Lukas Torstensson
2 Samuel Johansson
3 Liam Sörman

NT Total
MPO
1 Dennis Augustsson
2 Anders Swärd
2 Max Ringbom

FPO
1 Ella Tejler
2 Matilda Ringbom
3 Elina Wilnerzon

MP40
1 Petri Kalliomäki
2 Martin Ljungberg
3 Mikael Edvardsson

FP40
1 Maria Hellberg
2 Jenny Söder
3 Linnea Wiking
3 Liza Andersson
3 Cissi Wahlmark

MP50
1 Raimo Werme
2 Emanuel Ringbom
3 Lars Eriksson

FP50
1 Raija Kalliomäki

MJ18
1 Lukas Torstensson
2 Max Nyren
3 Linus Johansson
3 Liam Sörman

Master-SM Söderhamn

MP40
1 Anders Swärd
2 Per Karlsson
3 Nils Rittfeldt

FP40
1 Pia Andersson
2 Åsa Myhrberg
3 Maria Hellberg

MP50
1 Johan Ålund
2 Raimo Werme
3 Tomas Svahn

FP50
1 Annika Liungman
2 Monica Carlsson
3 Kristina Karlström

MP60
1 Joakim Grahn
2 Olle Samuelsson
3 Thomas Andersson

Junior-SM Söderhamn

MJ18
1 Elliot Jonsson
2 Bastian Werme
3 Filip Abramsson

FJ18
1 Julia Fors
2 Julia Backlund
3 Molly Hoppe

MJ15
1 Ville Parpala
2 Elmer Furustig
3 Arvid Håkansson

Par-SM Jönköping

MPO
1 Carl Falk / Hjalmar Fredriksson
2 Erik Tegenfeldt / Kalle Tegenfeldt
3 Hugo Fröjdlund / Olle Fröjdlund

FPO
1 Hanna Jansson / Camilla Jernberg
2 Ruth Schlissel / Matilda Ringbom
3 Elina Rydberg / Jenny Larsson

MJ18
1 Elmer Furustig / Axel Wernborg
2 Max Ringbom / Elliot Jonsson
3 Arvid Håkansson / Holger Håkansson

Lag-SM Umeå

MPO
1 Westervik Discgolf
2 Umeå DGC
3 Härnösand DGC

FPO
1 Timrå DGC
2 Skellefteå DG
3 Sundsvall FF

Individuella-SM Ale

MPO
1 Dennis Augustsson
2 Henric Hagman
3 Emil Karlsson

FPO
1 Amanda Lennartsson
2 Hanna Jansson
3 Sofie Björlycke

Lag-SM Kval 2024

25 May, 2024

SDGNT #1 Linköping igång!

18 May, 2024

Nya instruktörer från Ale och Västerås redo att lära dig Discgolf!

10 May, 2024